Food Weigh In

Tonight, for dinner we went to our local grocery store. I picked from the buffet area. I chose brown rice, beans, kale salad, sweet potatoes, and chicken. Delish!

The cost is per $7.99 per pound. I honestly never realized rice would be too heavy! The total cost was $12.00. That’s crazy. I shared with my family. Always be conscious of how much your putting on your plate. A lot of food is often priced by weight. This is how we buy fresh fruit and vegetables and things in bulk.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s